Żylaki kończyn dolnych

klinika, leczenie żylaków nógJak rozpoznać żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to problem dotykający w głównej mierze kobiety. Zwiększone ryzyko występuje u pań ze skłonnościami do ich powstawania oraz tych będących w ciąży. Mężczyźni jednak również nie są wolni od problemu. Właśnie dlatego warto wiedzieć czym są popularne żylaki, jak sprawdzić, czy rzeczywiście się na nie choruje oraz jak leczyć gdy już się pojawią.

 

 

Żylaki kończyn dolnych – co to?
Żylaki kończyn dolnych to rodzaj żylaków, które objawiają się w postaci workowatych lub wrzecionowatych poszerzeń żył powierzchniowych. Towarzyszy im charakterystyczne wydłużenie i poskręcanie. Żylaki kończyn dolnych objawiają się w postaci nieznikających, zielono-fioletowych śladów i zgrubień na skórze (poszerzonych żył). Nieleczone mogą być bardzo groźne dla zdrowia i życia. Najbardziej narażone są na nie kobiety, głównie po czterdziestym roku życia. Mężczyźni jednak również nie są całkowicie wolni od problemu.

 

Podział żylaków

  • żylaki pierwotne
  • żylaki wtórne
  • żylaki o rzadkiej etiologii

 

objawy żylaków nógPrzyczyny powstawania żylaków
Przyczyny powstawania żylaków mogą być pierwotne i wtórne. Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie. Mowa tutaj przede wszystkim o predyspozycjach genetycznych. Bardzo duże znaczenie ma również tryb życia (profilaktyka żylaków). Niekorzystnie na ryzyko powstania żylaków wpływa praca siedząca, zakładanie nogi na nogę, nadmierny wysiłek fizyczny a także, jak już zostało wcześniej wspomniane, ciąża. Żylaki wtórne to z kolei te powstające na skutek już toczących się chorób w organizmie. Przez nie dochodzi do permanentnego zastoju krwi w układzie żylnym i pojawia się zespół pozakrzepowy.

 

Jak powstają żylaki kończyn dolnych?
Żylaki kończyn dolnych powstają na skutek utrudnionego odpływu krwi z nóg. Najlepiej przedstawi to w sposób obrazowy. W kończynach dolnych krew płynie w kierunku przeciwnym do grawitacji, czyli z dołu na górę. Zastawki znajdujące się w żyłach odpowiadają za jej prawidłowy ruch. Jeśli są zdrowe, nie dopuszczają, aby krew zalegała w żyłach i nie cofała się. Gdy zostaną uszkodzone, dochodzi do refluksu (cofania się krwi). To z kolei bezpośrednio odpowiada za zaleganie krwi w żyłach i wzrost ciśnienia wewnątrz naczynia, skutkującą powstaniem rozszerzeń i obrzęków.

 

Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie. Wywołane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, zmniejszając ich odporność na rozciąganie. Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie krwi oraz powoduje dalsze poszerzanie naczynia. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zastój żylny występujący podczas długiego siedzenia lub stania (np. praca biurowa, fryzjerzy, chirurdzy), zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu (np. ciąża, podnoszenie dużych ciężarów). Zapobieganie polega na noszeniu elastycznych pończoch, opasek, gimnastykowaniu kończyn. Aktywność fizyczna np marsz, pływanie, jazda na rowerze oraz gimnastyka zmniejszają ryzyko tworzenia się żylaków poprzez ułatwienie odpływu krwi na skutek działania pompy mięśniowej.

 

Żylaki wtórne spowodowane w następstwie przebytych lub istniejących chorób powodujących zastój krwi w żyłach. Na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne nóg spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem przebytej zakrzepicy (zespół pozakrzepowy)a. Niekiedy zwiększony przepływ może być spowodowany uszkodzeniem zastawek żył głębokich lub przeszywających.

 

Żylaki o rzadkiej etiologii spowodowane wrodzonymi lub nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi. Zaliczany jest tutaj również Zespół Klippela-Trénaunaya.

 

Objawy żylaków kończyn dolnych
Żylaki nie tylko stanowią zagrożenie dla zdrowia, ale również przyczyna pogorszenia wyglądu nóg. Oprócz tego pojawia się dyskomfort nóg i uczucie zmęcusg doppler żylakówzenia, czasami też nocne kurcze czy obrzęki. Dla diagnostyki istotne znaczenie ma fakt, że wspomniane objawy nasilają się w ciągu dnia. Przechodzą dopiero, gdy zaczynamy chodzić lub możemy odpocząć wieczorem po ciężkim dniu kładąc się do łóżka. Żylaki kończyn dolnych występują głównie u kobiet, a ich objawy nasilają się w czasie miesiączki.

 

Diagnostyka
Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy, warto udać się do lekarza. Ten przy pomocy specjalistycznego sprzętu oceni poziom niewydolności. Najczęściej stosowane są próby Perthesa i Trendelenburga. Bardzo istotne jest również badanie ultrasonograficzne z oceną przepływu w żyłach (USG z Dopplerem). To właśnie ono decyduje o sposobie i rodzaju leczenia.

 

 

 

Dlaczego żylaki latem stają się bardziej problematyczne?

Usuwanie żylaków to coś, o czym powinniśmy pomyśleć jeszcze przed nadejściem lata, gdyż na skutek wysokiej temperatury dochodzi zazwyczaj do nasilenia niewydolności żylnej, co przyczynia się do szybszego rozwoju żylaków. W celu uniknięcia rozprzestrzenienia się nieestetycznych zmian chorobowych i konieczności przeprowadzenia rozleglejszej operacji, zaleca się usunięcie żylaków zanim zawita upragnione lato.

 

Sposoby usuwania żylaków

• najczęściej wykorzystywaną metodą usuwania żylaków jest ich operacja, która przeprowadzana jest w szpitalu, w znieczuleniu ogólnym; chirurgiczne usuwanie żylaków polega na związaniu niewydolnej żyły i jej usunięciu

 

• żylaków można pozbyć się także krioterapią polegającą na wprowadzeniu do żyły sondy i zamrożeniu jej; na skutek działania bardzo niskiej temperatury żyła zostaje zniszczona, a następnie usunięta lub postawiona do wchłonięcia przez organizm; zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym

 

• w celu zniszczenia zdeformowanej żyły można zastosować także termokoagulację, która polega na zniszczeniu żyły bardzo wysoką temperaturą

 

• coraz częściej polecane są zabiegi laserowe do usuwania żylaków polegające na wprowadzeniu do żyły światłowodu, co umożliwia zamkniecie żyły promieniem świetlnym; po upływie 3-6 miesięcy niewydolna żyła ulega całkowitemu zwłóknieniu, po czym nie zostają żadne przebarwiania ani też blizny

 

• skutecznym zabiegiem usuwania drobnych żylaków kończyn dolnych jest skleroterapia polegająca na wstrzyknięciu do żyły środka doprowadzającego do zwłóknienia jej ścian i całkowitego zamknięcia; skleroterapia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub zewnątrzoponowym, a po zabiegu konieczne jest noszenie opaski uciskowej

 

Nowoczesne techniki nieoperacyjne stosowane w przez lekarzy chirurgów w dobrych klinikach medycznych to wewnątrznaczyniowe usuwanie żylaków EVRF oraz klejenie żylaków. 

Do metod zachowawczych zalicza się natomiast:

• unoszenie kończyn, noszenie obcisłych pończoch, opasek uciskowych.

• leczenie miejscowe – maści, kremy, żele, preparaty zawierające escynę z kasztanowca, arnikę, diosminę i rutynę
• leczenie uciskowe – rajstopy uciskające
• leczenie farmakologiczne – leki flebotropowe

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!