Czym jest i jakie daje objawy zakrzepica żylna oraz jak ją leczyć?

zakrzepica żylnaCzym jest i jakie daje objawy zakrzepica żylna oraz jak ją leczyć?

Zakrzepica żył zazwyczaj przebiega bezobjawowo, jednakże skutki uboczne tego schorzenia potrafią być bardzo groźne zarówno dla zdrowia, jak i naszego życia. O zakrzepicy żył głębokich mówimy, kiedy w naczyniach krwionośnych zaczynają tworzyć się zakrzepy, co jest głównie przypadłością kobiecą. Jakie są objawy i rodzaje zakrzepicy żylnej? Na czym polega leczenie tej choroby?

 

Czym jest zakrzepica żył?

Zakrzepica żył głębokich jest chorobą naczyń żylnych, która jest powikłaniem, na które składają się nieprawidłowy przepływ krwi w kierunku serca, zmiany anatomiczne naczyń żylnych oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Na skutek zbyt powolnego powrotu krwi żylnej do serca i jej zalegania w żyłach zaczynają powstawać skrzepy hamujące przepływ krwi. Z kolei upośledzone krążenie prowadzi z czasem do tworzenia się zakrzepów, a zjawisko to najczęściej obserwowane jest w kończynach dolnych. Chociaż sam zakrzep nie jest groźny, to jego oderwanie się od ściany żylnej może mieć przykre konsekwencje. Wędrując wraz z krwią zakrzep żylny może bowiem zablokować tętnicę płucną, co kończy się zgonem.

 

Rodzaje zakrzepicy żylnej

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów zakrzepicy, a mianowicie zakrzepicę żylną:

• dystalną, która dotyczy żył łydki i zwykle nie przyczynia się do wystąpienia zatorów płucnych
• proksymalną, czyli dotyczącą żyły podkolanowej, biodrowej i żyły głównej dolnej; ten rodzaj zakrzepicy wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań
• obrzęk bolesny, który jest ostrą postacią zakrzepicy żylnej i towarzyszą mu liczne bolesne dolegliwości

 

Objawy zakrzepicy żylnej

Większość osób dotkniętych zakrzepicą żylną nie odnotowuje żadnych charakterystycznych objawów choroby, jednakże są pewne symptomy mogące wskazywać na jej rozwój. O zakrzepicy żył mogą świadczyć bóle nóg i obrzęki kończyn. Z kolei podczas dotykania zmienionych chorobowo miejsc można wyczuć stwardnienie żył i podwyższoną temperaturę, czemu towarzyszy ból. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to skóra staje się w tych miejscach napięta, gładka i zaczerwieniona, a czasem także sinieje. Innym niepokojącym objawem jest gorączka lub stan podgorączkowy oraz podwyższone tętno. Typowe objawy pojawiają się u zaledwie 50% przypadków, a w pozostałych pierwszym symptomem jest duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Z kolei w ostrych przypadkach może dojść do zatrzymania krążenia, czego następstwem jest śmierć.

 

Zakrzepica żylna – leczenie

Do leczenia zakrzepicy żylnej stosuje się głównie środki farmakologiczne typu zastrzyki z heparyny i leki podawane doustnie o działaniu przeciwzakrzepowym. Dodatkowo w terapii wykorzystuje się leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zaleceniem lekarskim jest także noszenie specjalnych rajstop i pończoch uciskowych. Aby zapobiec upośledzeniu krążenia i powstawaniu zakrzepom zaleca się utrzymywanie prawidłowej masy ciała, systematyczną aktywność fizyczną i prawidłowo zbilansowaną dietę oraz unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji.

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!