Skleroterapia, czyli skuteczny, bezbolesny i bezinwazyjny zabieg usuwania drobnych żylaków

skleroterapia żylakówSkleroterapia jest całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem pozwalającym na pozbycie się drobnych żylaków, pajączków w bezinwazyjny sposób. Metoda ta jest niezwykle skuteczna zarówno w przypadku pojedynczych żylaków, jak również tych większych i bardziej rozległych, niezależnie od przyczyny ich powstania czy lokalizacji.

Czym jest skleroterapia i jakie korzyści płyną z wykonania zabiegu?

Skleroterapia jest metodą leczenia niewydolności żylnej, która polega na podaniu substancji leczniczych drogą iniekcji do zmienionych chorobowo i rozszerzonych naczyń. Na skutek działania owych substancji dochodzi do zniszczenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, a następnie do jego włóknienia i wyłączenia z układu żylnego. Na skutek tego żylaki i pajączki stają się całkowicie niewidoczne.

Skleroterapia jest jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków, a do tego niezwykle precyzyjną. Zabieg można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych bez konieczności zastosowania znieczulenia. Dodatkową zaletą jest stosunkowo krótki czas przebiegu i brak uszkodzonych tkanek.
Podczas zabiegu skleroterapii stosuje się bardzo cienkie igły, dzięki czemu po jego wykonaniu nie pozostają blizny, a zsinienie ustępuje samoistnie po około miesiącu.

Rodzaje skleroterapii:

• tradycyjna – polega na iniekcji roztworu bezpośrednio do żylaka
• piankowa – polega na wstrzykiwaniu pianki w celu ułatwienia kontaktu środka chemicznego z wnętrzem naczynia
• pod kontrolą USG Doppler– stosuje się ją do nakłuwania głębiej położonych i niewidocznych naczyń
• mikroskleroterapia polega na wstrzykiwaniu niewielkich ilości roztworu do wnętrza żylaka co dwa lub trzy centymetry

Skleroterapia jest niezwykle skuteczna w przypadku pajączków i żylaków naczyniowych, niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, żylaków głębokich i żylaków odchodzących od żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Jak wygląda przebieg zabiegu skleroterapii?

Przed rozpoczęciem zabiegu skóra nad żyłami przemywana jest środkami antyseptycznymi, po czym lekarz przystępuje do nakłuwania żył, wprowadzając do nich lek. Ilość takich wstrzyknięć uzależniona jest od grubości żyły. Należy jednak pamiętać, że zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, a jedynym dyskomfortem może być uczucie nakłuwania skóry. Wstrzyknięcie do chorobowo zmienionych naczyń substancji obliterującej powoduje ich natychmiastowe obkurczenie. Pojawia się stan zapalny i dochodzi do niedrożności naczynia, dzięki czemu zostaje ono wchłonięte przez organizm. W przypadku większych żylaków stosuje się piankę ze środka obliterujacego, a do zamknięcia dużych żył zasilających żylaki stosuje się USG. Po zakończeniu nakłuwania pozostawia się opatrunek kompresyjny w postaci padów i bandaży lub pończochy uciskowej, który należy czasowo nosić po zabiegu.

Skleroterapia żylaków a powikłania

Chociaż skleroterapia jest bezpieczną metodą leczenia żylaków i rzadko występują po zabiegu niepożądane skutki uboczne, to w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących zmian w postaci uczulenia czy otarć skóry w obrębie opatrunku należy zgłosić się do lekarza.

Powikłaniem skleroterapii mogą być przemijające samoistnie siniaki, zaczerwienienie, pokrzywka i bolesność w miejscu wstrzyknięcia leku, zgrubienia i przebarwienia. 

Więcej na temat skleroterapii żylaków kończyn dolnych na stronie: www.kriocentrum.com – skleroterapia żylaków Warszawa

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!