Żylaki – lepiej zapobiegać niż leczyć

objawy żylakówŻylaki kończyn dolnych to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych – cierpi na nią niemal 50% społeczeństwa, w tym zdecydowanie częściej kobiety. Żylaki to niewątpliwie defekt kosmetyczny, ale także problem zdrowotny, gdyż zaniedbane schorzenie może prowadzić do groźnych konsekwencji. A ponieważ stara prawda mówi, iż łatwiej zapobiegać niż leczyć, to warto podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby. Profilaktyka żylaków wymaga systematyczności i wielozadaniowości, gdyż tylko takie działania będą skuteczne.

 

Po pierwsze – unikanie noszenia obcisłych rzeczy
Profilaktyka żylaków powinna być nastawiona przede wszystkim na usprawnienie krążenia w żyłach. Swobodnemu przepływowi krwi nie służą mocno ściśnięte żyły, dlatego podstawą profilaktyki jest unikanie bardzo obcisłych spodni, skarpetek uciskających kostki, pończoch samonośnych i wpijających się w łydki podkolanówek. Jednocześnie należy pamiętać, iż kontrolowany i niezbyt duży ucisk może być bardzo pomocny. Dlatego osoby borykające się z problemem opuchniętych nóg i mające predyspozycje dziedziczne do występowania żylaków powinny sięgnąć po lecznicze rajstopy bądź podkolanówki, które założone z samego rana (jeszcze przed wystąpieniem opuchnięcia) wykazują silne działanie przeciwżylakowe. Podstawową zasadą odpowiedniego stosowania bielizny tego typu jest jej indywidualny dobór, uzależniony nie tylko od rozmiaru, ale także stopnia zaawansowania problemu.

 

Po drugie – ruch to zdrowie
Ważnym aspektem profilaktyki żylaków jest aktywność fizyczna, która nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także usprawnia krążenie. Jednak warte podkreślenia jest to, iż nie powinien być to sport zbyt forsowny i siłowy, gdyż żyły nie lubią takiego wysiłku fizycznego. Dlatego najlepszym sposobem na poprawienie krążenia są spacery, pływanie, nordic walking, jazda na rowerze bądź jogging. Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż żylakom sprzyja zbyt długie przebywanie w jednej pozycji. Dlatego warto podczas codziennych czynności zapewniać kończynom odrobinę ruchu – na przykład przestępowanie z nogi na nogę, przenoszenie ciężaru z kończyny na kończynę, przespacerowanie się, robienie przysiadów, wspinanie się na palce, poruszanie palcami czy zataczanie stopami niewielkich kółeczek. Tak potraktowane nogi odwdzięczą się zdrowiem i mniejszą skłonnością do żylaków. Jeśli już mamy pajączki lub żylaki, to nie zaleca się sportów siłowych, jak np siłownia i podnoszenie ciężarów oraz wspinaczki górskie.

 

Po trzecie – codzienne nawyki
Aby profilaktyka żylaków była skuteczna, powinna być przede wszystkim regularna. Dlatego tak istotne są codzienne nawyki, które zmniejszą ryzyko występowania tego schorzenia.

O czym należy pamiętać? Oto kilka zasad:

  • jak najczęstsze odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry,
  • unikanie nadmiernego opalania i gorących kąpieli,
  • dbanie o odpowiednią wagę ciała,
  • noszenie wygodnego obuwia,
  • hartowanie nóg (poprzez chodzenie boso po piasku bądź trawie, wykonywanie naprzemiennych kąpieli, moczenie w ziołach wspomagających przepływ krwi).
  • Równie ważne jest pamiętanie o tym, iż występowaniu żylakom sprzyja częste zakładanie nogi na nogę oraz codzienne noszenie wysokich obcasów.
  • Bardziej narażone na żylaki są kobiety i to one częściej chorują. Badania pokazują, że przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że w Europie co trzecia kobieta i co dziesiąty mężczyzna cierpią na tę chorobę. Płeć żeńska jest też jednym z czynników ryzyka PNŻ.

 

Żylaki to problem dotykający coraz większy procent społeczeństwa, który wynika nie tylko z predyspozycji genetycznych, ale także współczesnego trybu życia. Schorzenie jest bolesne, nieestetyczne i trudne w leczeniu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka żylaków, która pozwoli zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i umożliwi cieszenie się z pięknych i zdrowych nóg.

 

Przeczytaj o dostępnych metodach leczenia żylaków tutaj: Metody leczenia żylaków

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!