PNŻ profilaktyka

Wszyscy znamy starą maksymę „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Ma ona szczególne zastosowanie w przewlekłej niewydolności żylnej, prowadzącej do żylaków.

 

W czasach kiedy żyjemy w pośpiechu, chcielibyśmy, aby na każde schorzenie była „cudowna” tabletka, zapominamy o najprostszych zasadach prozdrowotnych. Dotyczą one każdego z nas, są naprawdę proste a ich przestrzeganie może być zbawienne dla naszych nóg. Pamiętajmy, że chorobie żylakowatej sprzyjają m.in. :długotrwała pozycja siedząca, brak ruchu, nadwaga, leki hormonalne, zaparcia czy palenie papierosów. Ryzyko wystąpienia objawów choroby żylnej wzmagać może rodzaj wykonywanej pracy (głównie praca biurowa, ale też długotrwałe stanie w bezruchu).

 

Postarajmy się wprowadzić do naszego życia więcej aktywności fizycznej, aby wzmocnić mięśnie kończyn dolnych. Najprostszym sposobem będą regularne spacery, jazda na rowerze, pływanie itp. Wszystkie te sporty powodują aktywację „pompy łydkowej”, w której zgromadzona jest 1/3 krwi żylnej w naszym organizmie. Jeśli to możliwe odstawmy doustne leki hormonalne. Bezwzględnie należy rzucić palenie i walczyć z otyłością. Zmiana diety, rzucenie palenia, regularna aktywność fizyczna – to 3 filary
zdrowego trybu życia. Sami Państwo zobaczą, że są one dużo bardziej skuteczne niż większość suplementów diety „zmniejszających” następstwa przewlekłej niewydolności żylnej rekomendowanych w reklamach telewizyjnych.

 

Bardziej szczegółowa profilaktyka przewlekłej choroby żylakowatej dotyczy zastosowania określonych działań, powodujących wzmocnienie ściany naczyń krwionośnych oraz usprawnienie odpływu krwi z nóg. Po pierwsze zastosowanie indywidualnie dobranych rajstop, podkolanówek uciskowych – ich stopień ucisku określi lekarz podczas konsultacji. Po drugie: wypoczywanie, sen z nogami uniesionymi pod kątem 15-20 stopni. Po trzecie indywidualnie dobrana farmakoterapia- gwarantuję, iż w połączeniu
ze zmianą trybu życia odniesie ona skutek !

 

 

Przestrzeganie tych kilka zasad może być zbawienne dla naszych nóg.

 

Fakt 1. Jeżeli mamy pracę siedzącą to  warto unikać zakładania nogi na nogę, ponieważ powstaje ucisk, który zwiększa ciśnienie krwi i może prowadzić do powstania obrzęku.

 

Fakt 2. Warto zadbać aby podczas snu mieć uniesione nogi pod kątem 15-20 stopni. Dodatkowo w ciągu dnia dajmy naszym nogom odpocząć w pozycji leżącej z kończynami uniesionymi powyżej poziomu serca np 10 min.

 

Fakt 3. Zdrowe odżywianie to podstawa, należy ograniczyć ilość soli, która powoduje obrzęki.

 

Fakt 4. Regularne ćwiczenia i aktywny tryb życia są doskonałym sposobem na poprawienie krążenia krwi. Najprostszym sposobem będą regularne spacery, jazda na rowerze, pływanie itp.

 

Fakt 5. Chłodzenie nóg letnią wodą poprawia krążenie krwi.

 

Fakt 6. Unikanie wysokich temperatur i sauny.

 

Mit 1. Najgorszy w żylakach jest defekt kosmetyczny, ponieważ szpecą nogi.

Niestety jest to powszechny błąd w myśleniu o żylakach, któremu ulegamy. Próbujemy ukryć żylaki pod nogawkami spodni, grubymi rajstopami czy długimi spodniami. Oczywiście nie da się zaprzeczyć temu, że nogi z żylakami wyglądają nieestetycznie, ale to nie jest najgorsza rzecz z nimi związana. Przewlekła niewydolność żylna, której objawem są m.in. żylaki nóg, to groźna choroba, której powikłania mogą doprowadzić do śmierci.

 

Mit 2. Wieczorna opuchlizna nóg to nie powód do zmartwień

Uczucie ciężkich nóg może być objawem niewydolności żylnej. To ważny objaw i jeśli lekarz wykluczy inne przyczyny tego stanu – np. osłabienie serca, choroby tarczycy czy stawów, już na tym etapie trzeba zacząć przeciwdziałać dalszemu postępowi choroby.

 

Mit 3. Kremy i maści leczą…

Krem i maść nie wyleczy choroby, zniweluje natomiast chwilowo dolegliwości. Jeżeli żylaki są zdiagnozowane, to konieczna jest interwencja chirurga, aby nie doszło do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań

 

Mit 4. Jeśli uprawiasz sport, nie będziesz mieć żylaków

Żylaki i skłonności do tej choroby mogą mieć również sportowcy. Dzieje się tak, ponieważ jest to choroba wynikająca głównie z obciążeń genetycznych. Bardziej narażone są na nią kobiety i to one częściej chorują. Badania pokazują, że przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Szacuje się, że w Europie co trzecia kobieta i co dziesiąty mężczyzna cierpią na tę chorobę. Płeć żeńska jest też jednym z czynników ryzyka PNŻ.

 

Zapamiętaj!

  1. Choroby żył są dziedziczne.
  2. Choroba żylakowa nie dotyczy tylko kobiet.
  3. Żylaki da się wyleczyć.

​4

kiedy pojawią się pierwsze objawy żylaków, należy udać się do lekarza.

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!