Metody leczenia żylaków

klinika, leczenie żylaków nógLeczenie żylaków

Obecnie mamy do dyspozycji zarówno tradycyjne jak i nowoczesne metody leczenia żylaków, a wybór uzależniony jest od stopnia zaawansowania danego schorzenia i ogólnego stanu zdrowia danego pacjenta. Dzięki przeprowadzonemu badaniu USG Dopplera możliwe jest postawienie przez lekarza prawidłowej diagnozy i na jej podstawie dobranie odpowiednio sposobu przeciwdziałania żylakom. W przypadku tych prostszych do wyleczenia żylaków i pajączków stosuje się nastrzykiwanie środkami obliterującymi, a te bardziej skomplikowane leczy się operacyjnie. Czym różnią się mniej inwazyjne metody laserowe i falami radiowymi RFITT od zabiegu wykonywanego metodą tradycyjną?

 

Tradycyjne leczenie chirurgiczne żylaków, czyli stripping

W przypadku zbyt rozległych i dużych żylaków zastosowanie metody obliteracji może okazać się niewystarczające i konieczna staje się wówczas operacja. Chociaż obecnie dostępnych jest wiele metod operacji żylaków, to nadal najpopularniejszą jest stripping żyły odpiszczelowej, czyli tak zwana metoda Babcocka. Polega ona na usunięciu żyły odpiszczelowej i żylaków, a następnie przecina się niewydolne żyły przeszywające. Chociaż stripping jest niezwykle skutecznym sposobem lecenia żylaków, to nawet po prawidłowo przeprowadzonej operacji możliwe jest ich ponowne pojawienie się (u 40-80% przypadków). Jednakże nowe żylaki są zazwyczaj drobne i niegroźne oraz możliwe do usunięcia metodą obliteracji czy miniflebektomii.

Nowoczesną odmianą strippingu jest kriostripping, czyli tak zwana metoda la Piverte’a, gdzie stosuje się podczas usuwania żyły odpiszczelowej sondę ochłodzoną do -80 st. C. Dzięki kriochirurgii możliwe jest zmniejszenie powikłań pooperacyjnych, wielkości cięć i czasu trwania zabiegu.

 

Skleroterapia żylaków

Skleroterapia polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żyły środka obliterującego w celu trwałego zamknięcia żyły, do czego stosuje się bardzo cienkie igły insulinowe. Po wstrzyknięciu leku dochodzi do obkurczania się żyły, włóknienia jej ścian, zanikania przepływu krwi i zanikania pajączka. Metoda ta sprawdza się świetnie w przypadku najprostszych żylaków i śródskórnych poszerzeń żylnych.

 

Operacje żylaków metodą RFITT

Metoda RFITT nazywana jest także metodą CELON i polega na wewnątrznaczyniowym obkurczaniu czy zamknięciu niewydolnej żyły falami radiowymi o ustalonej częstotliwości, które wytwarzane są specjalnym przyrządem aplikacyjnym wprowadzanym do żyły. Metoda ta może być stosowana w każdym wieku i w każdym stopniu zaawansowania żylaków.

 

Laserowe operacje żylaków

Dawniej pajączki usuwano laserowym naświetlaniem chorego miejsca, ale nowsze lasery są połączeniem energii z impulsem prądu, co zwiększa skuteczność. Najnowocześniejsze zabiegi z kolei wykorzystują specjalny laser EVLT i polegają na wprowadzaniu jego światła wewnątrz chorej żyły.

 

System VenaSeal

System zamykania żył Venaseal uszczelnia lub zamyka zmienioną chorobowo żyłę, dzięki dostarczeniu do niej niewielkiej ilości specjalnego kleju zasklepiającego ją. Wówczas przepływ krwi jest przekierowywany do sąsiednich żył niezmienionych chorobowo. Zaletą tej metody jest znaczące skrócenie czasu rekonwalescencji.

 

Echoskleroterapia

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w uszkodzoną żyłę leku w formie pianki pod kontrolą USG, co pozwala dokładnie określić miejsce aplikacji na monitorze ultrasonografu. Dzięki temu możliwe jest zlikwidowanie uszkodzonych, dużych naczyń niewidocznych gołym okiem. Na skutek wstrzykiwanego preparatu dochodzi do zarośnięcia chorobowo zmienionej żyły i zniknięcia żylaków.

 

Leczenie endowaskularne

Leczenie wewnątrznaczyniowe przebiega pod znieczuleniem miejscowym i wykorzystuje emitowaną przez laser wiązkę energii, która kierowana jest do napiętej żyły. Celem zabiegu jest doprowadzanie do obkurczenia ścian i zrośnięcia się uszkodzonego naczynia. Jako, że światłowód jest wprowadzany za pośrednictwem wenflonu, to nie trzeba martwić się pozostawieniem większych śladów, a obumarłe żyły są niewidoczne nawet pod USG. Terapia ta jest łączona z leczeniem uciskowym.

 

Usuwanie żylaków parą wodną – SVS

Leczenie żylaków parą wodną metodą SVS venosteam to jedna z najnowocześniejszych pozwalająca na usunięcie niewydolnych pni żylnych oraz dużych i krętych żylaków.

 

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!