Leczenie żylaków metodą EVRF czy metodą laserową?

zylaki na nogachLeczenie żylaków metodą EVRF czy metodą laserową?

Istnieją różne sposoby leczenia żylaków. Są wśród nich między innymi klasyczna metoda chirurgiczna (stripping) czy skleroterapia (polegająca na ostrzykiwnaiu chorej żyły specjalnym preparatem). Jednak to metoda EVRF oraz metoda laserowa należą do jednych z najbardziej popularnych i skutecznych. Sprawdźmy, czym charakteryzują się obie techniki.

 

 

Laserowe leczenie żylaków

Aby w pełni zrozumieć zalety metody laserowej, warto wspomnieć o tradycyjnej, chirurgicznej technice usuwania żylaków, zwanej strippingiem. Polega ona na wykonaniu kilku (czasem nawet kilkunastu) niewielkich nacięć na nodze, a także nacięcia w pachwinie, przez którą wyrywa się całą żyłę odpiszczelową (istnieje też możliwość pominięcia nacięcia w pachwinie). Po wykonanym zabiegu na nogę zakładane są szwy i opatrunki, często pojawiają się rozległe krwiaki, a powrót do codziennych aktywności zajmuje od kilku do kilkunastu dni. Ponadto w niektórych przypadkach lekarze decydują się na wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego, co wiąże się z koniecznością hospitalizacji.

Metoda laserowa, będąca jedną z alternatyw dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, jest znana i stosowana w Polsce od 2003 roku – nazywana także metodą EVLT (EndoVenous Laser Treatment) i zaliczana do metod tzw. termoablacji (termoablacja polega na termicznym uszkadzaniu chorych naczyń żylnych).

 

 

Przebieg zabiegu:

 • Tuż przed zabiegiem przeprowadzane jest badanie USG, a lekarz wykonuje tzw. mapowanie żylaków – na nodze zaznaczane są miejsca, które zostaną nakłute.
 • Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu nasiękowym (znieczulany jest obszar wokół żylaka).
 • Podczas zabiegu naczynie jest nakłuwane, a do jego wnętrza wprowadza się prowadnik (cienki drucik).
 • Na prowadnik nasuwa się koszulkę naczyniową, a następnie usuwa prowadnik.
 • Przez koszulkę, pod kontrolą ultrasonografu, lekarz wprowadza cewnik ze światłowodem.
 • Uruchamiany zostaje generator światła laserowego, a lekarz powoli przesuwa światłowód w kierunku nacięcia (wyciąga go).
 • Emitowane impulsy laserowe oddziałują na ściany żylaka (uszkadzają je). Naczynie obkurcza się, powstaje miejscowy stan zapalny, krew krzepnie, dochodzi do włóknienia, a następnie całkowitego i nieodwracalnego zrośnięcia naczynia.

Po zabiegu zakładany jest opatrunek i pończocha uciskowa, której nie należy ściągać przez 24 godziny. Przez około 14 dni od wykonania zabiegu zaleca się noszenie pończochy. Ponadto należy dużo spacerować, nie ograniczać wykonywania codziennych czynności, pamiętając jednak, aby nie obciążać za bardzo nogi. Należy też unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a po upływie około 2 tygodni, można rozpocząć treningi i stopniowo zwiększać ich intensywność.

 

Więcej informacji na temat leczenia i usuwania żylaków Kriocentrum.com Warszawa, Józefów

 

leczenie zylakow zabieg

 

Zalety laserowego leczenia żylaków (metody EVLT):

 • Zabieg z wykorzystaniem światła lasera jest mniej bolesny i kłopotliwy dla pacjenta, niż stripping, ponieważ do codziennych czynności można powrócić już po około 2 dniach.
 • Zabieg trwa krótko – zwykle do godziny.
 • Skuteczność metody EVLT jest wysoka – wynosi ponad 90%.
 • Zabieg nie wymaga hospitalizacji, a jego skutki są znacznie mniej odczuwalne niż w przypadku tradycyjnej metody chirurgicznej.
 • Uraz pooperacyjny jest niewielki – mogą wystąpić zasinienia nogi. Ponadto nacięcie lub nakłucie skóry nie pozostawia widocznych śladów w postaci blizn.

 

Powikłania po zabiegu zdarzają się rzadko. Należy jednak mieć na uwadze potencjalne ryzyko, do którego należą, m.in.:

 • przejściowe wybroczyny na skórze,
 • ból kończyn powstały na skutek jałowego stanu zapalnego,
 • zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych,
 • oparzenia skórne (te zdarzają się jednak najrzadziej),
 • zakrzepica żył głębokich (również należy do rzadkości).

 

Mimo iż laserowe usuwanie żylaków jest metodą skuteczną i bezpieczną, istnieje jeszcze mniej inwazyjna, nowoczesna technika zamykania zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych. Mowa o EVRF.

 

 

EVRF – zamykanie naczyń krwionośnych falami radiowymi

EVRF (Endovenous Radiofrequency Therapy) to metoda, która, podobnie jak EVLT, zaliczana jest do metod termoablacji. W tym wypadku chore naczynia krwionośne są zamykane przy pomocy urządzenia, które emituje fale radiowe. W wyniku ich działania temperatura wewnątrz naczynia zostaje podniesiona, dochodzi do uszkodzenia ścian żylaka, naczynie się obkurcza, następnie dochodzi do zakrzepu, powstania jałowego stanu zapalnego, włóknienia i całkowitego zrośnięcia. Komórki układu żernego wydalają z organizmu resztki żylaka.

 

Usuwanie żylaków metodą EVRF zaliczane jest do zabiegów z kręgu tzw. chirurgii jednodniowej – nie ma konieczności hospitalizacji – po upływie około godziny pacjent może wrócić do domu. Metoda ta pozwala na leczenie zarówno naczyń niewielkich – o średnicy 1 mm, jak i dużych – o średnicy powyżej 5 mm. Z wykorzystaniem fal radiowych można zamykać żyły odpiszczelowe, odstrzałkowe i niewydolne żyły powierzchniowe.

 

Przebieg zabiegu jest podobny jak w przypadku leczenia laserowego. Przed zabiegiem dokonuje się mapowania żylaków przy pomocy badania USG Doppler, a sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (znieczuleniu nasiękowym). Przez niewielkie nacięcie lub nakłucie, przy pomocy igły ze światłem, do żyły wprowadza się prowadnik. Po usunięciu igły, po prowadniku (czyli cienkim druciku) do naczynia wprowadza się tzw. koszulkę naczyniową. Prowadnik zostaje usunięty, a do naczynia wprowadza się cewnik, który umożliwia emisję fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Lekarz powoli wyciąga cewnik, zamykając tym samym naczynie. Sam zabieg trwa zwykle nie więcej niż 60 minut.

 

Po wykonaniu zabiegu również zakładana jest opaska uciskowa, której nie należy zdejmować od 24 do 48 godzin. W kolejnym tygodniu należy spacerować minimum godzinę dziennie, wykonywać codzienne czynności, jednak nie należy za bardzo obciążać nogi. Bardziej intensywną aktywność fizyczną można rozpocząć po około 2 tygodnia. Należy też unikać długich, gorących kąpieli oraz sauny.

 

Zalety metody EVRF to przede wszystkim jej nieinwazyjność, bezbolesność i krótki czas rekonwalescencji. Nie występują krwawienia środzabiegowe, nie zakłada się szwów, w związku z czym nie występują blizny. Skuteczność metody z wykorzystaniem impulsów elektromagnetycznych jest bardzo wysoka – wynosi aż 97% (częstotliwość nawrotów nie przekracza 3%).

 

Metoda EVRF ma przewagę nad metodą laserową, ponieważ podczas wykonywania zabiegu wykorzystuje się dużo niższą temperaturę. Ma to wpływ na zmniejszenie bólu odczuwanego przez pacjenta i skrócenie okresu rekonwalescencji. Z tego powodu leczenie laserowe jest powoli wypierane przez leczenie żylaków falami radiowymi.

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!