Klejenie żylaków

Klejenie żylaków metodą VenaBlock – najważniejsze informacje o innowacyjnej metodzie walki z żylakami

Klejenie żylaków metodą VenaBlock to jeden z najnowocześniejszych sposobów walki z żylakami. Zabieg wykonuje się szybko (nawet 20-30 minut), jest on bezbolesny, a po jego wykonaniu można natychmiast wrócić do codziennych czynności. Nie ma potrzeby hospitalizacji ani przyjmowania dodatkowych leków. Ponieważ jest to metoda bezinwazyjna, po jej zastosowaniu nie powstają żadne blizny. Czym jeszcze charakteryzuje się klejenie żylaków, jakie są wskazania do wykonania zabiegu, jak on przebiega i czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Sprawdźmy!

 

Na czym polega klejenie żylaków metodą VenaBlock i co ją odróżnia od innych metod?

Klejenie żylaków VenaBlock to innowacyjna metoda leczenia niewydolności żylnej. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do zamykania głównych pni żylnych. Zdarza się jednak, że przy jej pomocy można zamknąć lub zlikwidować także niewydolne żyły dodatkowe, żylaki atypowe, niewydolne perforatory czy kręte gałęzie podskórne.

 

Do klejenia żył wykorzystuje się mieszankę bezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, czyli tzw. klej tkankowy z grupy cyjanoakrylanów. Substancja ta wprowadzana jest do wnętrza naczynia przy pomocy cienkiej igły i niewielkiego cewnika. Pod jej wpływem dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia żyły od wewnątrz i stopniowego, nieodwracalnego zamykania się naczynia, a następnie do włóknienia żylaka. Po kilku tygodniach od wykonania zabiegu (rzadziej po kilku miesiącach) światło naczynia zarasta i zostaje wyłączone z krwiobiegu (dochodzi do jego unieczynnienia).

W odróżnieniu od tradycyjnych metod chirurgicznych VenaBlock nie wymusza usuwania żył z wnętrza organizmu – sklejone naczynie pozostaje w ciele i stopniowo włóknieje, znikając z powierzchni skóry. Nie ma też konieczności podawania tumescencyjnego znieczulenia nasiękowego ani tym bardziej zewnątrzoponowego. Dla komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie punktowe.

Klejenie żylaków różni się też od metody SVS (efekt przegrzanej pary), EVLA (z wykorzystaniem technologii laserowej) czy EVRF (z wykorzystaniem fal radiowych) – podczas zabiegu emitowana jest energia cieplna, nieodczuwalna przez pacjenta. W przypadku pozostałych wymienionych procedur, podanie znieczulenia tumescencyjnego jest konieczne.

 

Kleje tkankowe wykorzystywane podczas zabiegu

Kleje tkankowe, które wykorzystuje się w systemie VenaBlock, to innowacyjne, bezpieczne dla zdrowia, biodegradowalne mieszanki chemiczne. Charakteryzują się krótkim czasem polimeryzacji, a także specyficzną konsystencją. Dzięki temu mogą być wykorzystywane przy klejeniu różnych typów naczyń. Umożliwiają także precyzyjne i bezbolesne aplikowanie ich do wnętrza żył.

 

Zalecenia przed zabiegiem

Przed wykonaniem zabiegu specjalista (zwykle w dziedzinie chirurgii ogólnej lub naczyniowej) wykonuje badanie USG doppler, które pozwala ocenić stan naczyń i zdiagnozować chore żyły. Pacjent, który zostaje zaklasyfikowany do zabiegu, powinien wykonać także szereg niezbędnych badań. Są nimi:

 • grupa krwi z czynnikiem Rh,
 • czasy krzepnięcia (aPTT oraz INR),
 • morfologia z rozmazem,
 • poziom kreatyniny,
 • elektrolity (K+ oraz Na+),
 • anty-HCV, HBsAg,
 • u osób wcześniej zaszczepionych anty-HBs,
 • poziom glukozy na czczo (glikemia).

O tym, jaki zakres badań ma zostać wykonany, decyduje lekarz.

 

Jak przebiega zabieg klejenia żylaków VenaBlock? 

Zabieg klejenia żył VenaBlock trwa około 30 minut – w zależności od wielkości zmian naczyniowych oraz tego, czy zabiegowi poddawane są obie nogi, czy tylko jedna. Po zabiegu pacjent może natychmiast wrócić do wykonywania codziennych czynności – nie ma potrzeby hospitalizacji. Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz może zastosować u pacjenta znieczulenie punktowe – w miejscu przezskórnego dojścia do żylaka, czyli tam, gdzie zostanie wykonane niewielkie nakłucie.

 

Klejenie żylaków metodą VenaBlock odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, pod kontrolą ultrasonograficzną. Lekarz, który przeprowadza zabieg, obserwuje jego przebieg na monitorze USG. Przy pomocy małej igły do chorej żyły wprowadza niewielki cewnik. Następnie powoli wysuwa cewnik z naczynia i precyzyjnie, punkt po punkcie, dozuje klej z wykorzystaniem specjalistycznego, szczegółowo skalibrowanego urządzenia, które kształtem przypomina pistolet. Do nakłuć na nodze wykorzystuje się delikatne zestawy igieł – nie ma konieczności wykonywania nacięć, a co za tym idzie, na skórze nie zostają żadne trwałe ślady i nie tworzą się blizny.

 

Podczas wykonywania zabiegu ściany naczynia zostają do siebie zbliżone przy pomocy sondy USG, a potem ostatecznie sklejone. Rozpoczyna to proces włóknienia żyły i doprowadza do całkowitego wyłączenia jej z układu żylnego. Krew, która wcześniej przepływała przez chore naczynie, zostaje kierowana do pozostałych żył.

 

Po wykonaniu zabiegu klejenia żył VenaBlock, lekarz może zdecydować, czy przystąpić do uzupełnienia leczenia skleroterapią (obliteracją). W tym przypadku wykonuje się zastrzyki z wykorzystaniem cieniutkich igieł i do innych chorych naczyń wprowadza się lekarstwo w formie piany lub roztworu. Preparat wywołuje odczyn zapalny ścian naczynia i tworzy się skrzeplina, która ulega zwłóknieniu. Podobnie jak w przypadku klejenia żylaków, światło naczynia zostaje zamknięte, zanika ciśnienie krwi, a popękane, rozszerzone naczynka i żylaki znikają z powierzchni skóry.

 

Skleroterapię wykorzystuje się do zamykania niewydolnych, krętych żył i drobnych naczynek. Połączenie obu metod (VenaBlock i skleroterapii) może więc okazać się skutecznym sposobem na gładkie, zdrowe nogi, bez widocznych żył, pajączków i uczucia ciężkości.

 

Więcej o VenaBlock na www.kriocentrum.com/klejenie-zylakow

 

Zalecenia po zabiegu

 

Po zabiegu pacjent może niemal natychmiast opuścić klinikę. W przypadku wykonywania zabiegu klejenia żylaków systemem VenaBlock zwykle nie ma konieczności noszenia opasek uciskowych. Jeśli jednak klejenie żył jest połączone z obliteracją (skleroterapią), konieczne jest wprowadzenie kopmresjoterapii. W takim przypadku pacjent od razu po wykonaniu zabiegu zakłada opaskę uciskową (zwykle ma ona postać pończochy), której nie może zdejmować przez 24 godziny. Zaleca się, aby taką pończochę nosić przez kolejny tydzień (zdejmując na noc).

Po wykonaniu zabiegu skleroterapii należy spacerować lub jeździć na rowerze przez około godzinę – dzięki temu lekarstwo zostanie równomiernie rozprowadzone po całym naczyniu i nie przedostanie się do głównego układu. Ponadto przez kolejny miesiąc od wykonania obliteracji należy unikać opalania się w solarium, promieni słonecznych, sauny i długich, gorących kąpieli.

Jeśli po klejeniu żył systemem VenaBlock lekarze nie wykonują zabiegu skleroterapii, pacjent nie musi nosić opaski uciskowej, ani stosować się do wymienionych wyżej zaleceń.

Po około 3 tygodniach zwykle przeprowadza się kontrolę i wykonuje badanie USG doppler.

 

Zalety klejenia żył metodą VenaBlock

Klejenie żył z wykorzystaniem systemu VenaBlock ma szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • Jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga wykonywania nacięć na skórze, hospitalizacji, ani zwolnienia z pracy. Pacjent nie zostaje wyłączony z życia codziennego – po wykonaniu zabiegu może od razu wrócić do rutynowych czynności.
 • Podczas zabiegu nie ma konieczności stosowania znieczulenia – dla komfortu pacjenta lekarz może podać znieczulenie punktowe. Procedura jest bezbolesna.
 • Zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i podczas jednej wizyty można zamknąć chore żyły w obu nogach.
 • Ryzyko powstania przebarwień jest zminimalizowane.
 • Jeśli zabieg nie jest połączony ze skleroterapią, najczęściej nie ma konieczności noszenia opasek uciskowych.
 • Zabieg daje możliwość zamykania dużych pni żylnych i żylaków o średnicy przekraczającej nawet 10 mm.

 

Wskazania do wykonania zabiegu – komu poleca się klejenie żył VenaBlock?

Klejenie żył metodą VenaBlock zalecane jest szczególnie w następujących przypadkach:

 • Przewlekła niewydolność żył kończyn dolnych.
 • Otyłość i występowanie obrzęków limfatycznych oraz tłuszczowych (w tych przypadkach często stosowanie kompresji, wymaganej podczas innych zabiegów, jest niemożliwe – zewnętrzny ucisk nie oddziałuje na żyły położone głęboko, czyli główne pnie żylne),
 • Ryzyko związane z przyjmowaniem znieczulenia, np. u osób starszych.
 • Ograniczone możliwości poruszania się u osób, które zostały zakwalifikowane do zabiegów ortopedycznych i u których stwierdzona niewydolność żylną.

 

Ponadto klejenie żylaków VenaBlock poleca się także osobom, które:

 • Są aktywne zawodowo i nie chcą lub nie mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
 • Planują długie podróże, szczególnie samolotami, podczas których ruch jest zdecydowanie ograniczony i rośnie ryzyko zakrzepicy (ponadto zabieg klejenia żylaków VenaBlock nie wymaga od pacjenta ruchu – wyjątkiem jest łączenie zabiegu klejenia żylaków z innymi metodami, np. skleroterapią).
 • Chcą zlikwidować żylaki latem – klejenie żylaków nie wymusza noszenia opasek uciskowych, które latem mogą powodować dyskomfort.
 • Mają niską tolerancję na ból i ucisk.

 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Wykonanie zabiegu klejenia żylaków systemem VenaBlock jest niewskazane w następujących przypadkach:

 • Ostre, zakrzepowe zapalenia żył głębokich,
 • Ostre stany zapalne skóry,
 • Zrosty w leczonych żyłach,
 • Ciąża i karmienie piersią,
 • Skórne odczyny alergiczne,
 • Trombofilia.

 

Klejenie żył z wykorzystaniem systemu VenaBlock to jedna z najmniej inwazyjnych, najszybszych i najnowocześniejszych metod usuwania żylaków. Jest też co prawda jedną z najdroższych procedur, jednak efekty, jakie przynosi i możliwości, jakie daje, zdają się rekompensować ewentualne koszty. Mimo iż zabiegi klejenia żył VenaBlock wykonuje się dopiero od kilku lat, są one uznawane za jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z żylakami.

FORMULARZ KONTAKTOWY NAPISZ DO NAS, CHĘTNIE ODPOWIADAMY NA PYTANIA!


DANE KONTAKTOWE Warszawa woj. mazowieckie

error: Content is protected !!